باسلام

به درخواست دوستان رشته ها رو براتون معرفی میکنم. برگرفته از خیلی سبز.

رشته علوم تجربی یكی از رشته های شاخهی نظری است و دومین رشته مورد استقبال دانش آموزان، به ویژه دختران است و پس از رشته های علوم انسانی و ریاضی فیزیك و زبان های خارجی، رتبه چهارم میزان قبولی را در كنكور سراسری دارد.

شرایط پذیرش رشته علوم تجربی

برای ورود به این رشته دو شرط لازم است:

  • در امتحانات خرداد یا شهریور ماه پایه نهم قبول شده باشید.
  •  نمره های لازم برای این رشته را به شرح زیر گرفته باشید:

مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یك از دروس ریاضی و علوم تجربی در دو پایه دوره متوسطه اول، بدون ضریب كمتر از 30 نباشد.
نمره درس های ریاضی و علوم تجربی پایه نهم، هر یك كمتر از 10 نباشد و حداقل در یكی از دو درس فوق نمره 12 گرفته باشید.
معدل درس های مرتبط با رشته در دوره متوسطه اول، كمتر از 12 نباشد، به عبارتی مجموع نمره های این دروس كمتر از 108 نباشد

 

توانمندی های لازم دانش آموزان رشته علوم تجربی

توانمندی های لازم دانش آموزان رشته علوم تجربی معمولاً به طبیعت، محیط زیست و انسان علاقهمندند. این موضوع با اهمیت است.

مثال: رجعلی به حیوانات علاقه دارد!

داشتن توانمندی هایی چون حوصله، سختكوشی، پشتكار، دقت و ریزبینی، حافظه و تجسم قوی، برای موفقیت در دبیرستان و همچنین بسیاری از رشته های دانشگاهی مرتبط با آن ضروری است. یك اشتباه رایج: گروهی از بچه ها كه در درسهای ریاضی یا فیزیك احساس ضعف و ناتوانی میكنند و بیشتر تمایل به خواندن دروس حفظی دارند، رشته تجربی را انتخاب میكنند. درحالیكه باید گفت اولاً این تصور كه دروس اصلی این رشته مانند زیستشناسی و شیمی صرفاً جنبه حفظی دارند اساساً نادرست است. اگر جنبه مفهومی آنها را دستكم بگیرید قطعاً پشت كنكور میمانید. ثانیاً ارزش درس های ریاضی و فیزیك 70 درصد فیزیك، شانس قبولی در رشته پزشكی و دندانپزشكی دانشگاه های بزرگ منتفی است. همچنین بدون ریاضی قوی كسب موفقیت در برخی از رشته های دانشگاهی مانند شیمی، حسابداری و ... دشوار است.

دروس رشته علوم تجربی

همانطور كه گفته شد دروس پایه نهم برای همه رشته ها مشترك است. دانش آموزان رشته علوم تجربی 100 واحد درسی را در متوسطه دوم میگذرانند. جدول های زیر دروس این رشته را نشان میدهند.

جدول

ادامه تحصیل

دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهمی رشته علوم تجربی میتوانند بدون هیچ نوع محدودیتی با آزمون یا بدون آزمون در كنكور سراسری رشته های مرتبط با خود را انتخاب كرده یا در سایر رشته های ریاضی فیزیك، علوم انسانی و همچنین هنر و زبان شركت كنند و برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شوند.

این ها متن کتاب انتخاب رشته خیلی سبز هست که مال پارساله و امسال اینجور کتابی وجود نداره. خودمم بعضی جاها که از دبیرستا حرف زده بود رو ویرایش کردم اگه مشکلی دید خودتون اون پایه رو با پایه جدید جایگزین کنید.